Nobel Nazım Hikmet’e de Verilmeliydi

Nobel Fizik ödülü Nazım Hikmet’e de verilmeliydi.

Nobel fizik ödülü’nün Higgs bozonu, parçacığı bulunup bunca zaman beklendikten sonra Higgs’e verilmesini ne kadar gecikmiş olarak görüyorsam Nazım Hikmet’e de bu ödülün bir paylaşımcısı olarak kabul edilip ona da verilmemesini de o kadar esefle karşılayıp protesto ediyorum.

Nazım Hikmet

Nazım Hikmet

Yahu o fizik, Nazım şair edebiyat dersen hadi neyse de denerek başlanmış bütün sözleri durdurup yeniden söylüyorum doğru duydunuz hem de çok ciddiyim.

Kuantum fiziğinden, fizikten konuşuyoruz bende onu söylüyorum.

Higgs parçacığı nedir? Nasıldır? Ne demektir.?

Detaylarını asıl anlatırım onu bilemem. Daha mimarlığın kapısında ki kaplumbağalara olan ilgim devam ettiğinden Fiziğe kadar gidip bir sohbete katılamadım ama şunu biliyorum Higgs parçacığı çok ağır bir parçacık, her yerde bolca her şeyde bolca var tam sokak ağzıyla böyle. Seninle konuşurken aramızda kalın ve yoğun bir duvar olarak var. Hem kurşundan ağır, hem de çok yoğun . Biz görüp hissedemiyoruz ama var. İşte tam da burada devreye giriyor ve diyorum ki Nazım’ın söylediği gibi ’’Hava kurşun gibi ağır.’’.

Nazım Hocam ‘’Hava Kurşun gibi ağır‘’ değil be hocam. Hava kurşundan bile binlerce kat ağır. Higgs parçacığı ağır ediyor. Onu öğrendik yeni hocam. Sen zaten biliyordun.

Ve ben de tam bu yüzden seninde bu ödülün tamamı değil ama bir parçasını hak ettiğini düşünüyorum. Bir fizikçiye sorduğunuz da doğrulayacaktır.

Nobel Fizik ödülü Nazım Hikmet’e de verilmeliydi .

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir