Yeni Duyarlı Bir Dil

Size şaka gibi gelecek ama ne gezi parkını konuşanlar, ne hükümet kanadı, ne de biz ne konuştuğumuzu bilmiyoruz. Faşizm nedir, ne değildir? Vandalizm nedir, ne değildir.? Komünizm nedir, ne değildir? İnsan hakkı nedir, ne değildir.? Çapulcu, ayyaş, dindar, müslüman, diktatör gibi kullandığımız bütün kavramları nedir ne değildir diye sorgulayıp, karşılıklarında anlaşıp onunla tartışmalıyız. Her kullandığımız kavram sana göre, bana göreye kapılıyor. Yanlış konuşmaların içinde yok oluyor. Anlaşamıyoruz. Biraz da bunun arkasına saklanıp anlaşmak istemiyoruz da diyebiliriz.

Adam gibi adam olmak da böyle bir kavramdır. Ama krıteri çok fazla değildir. Dinleyeceksin, karşındakine önem vereceksin, doğru ve dürüst olacaksın ve bu beklentiler doğrultusundan hiç çıkmayacak kadar yol sahibi olacaksın. Muhataplarını da adam gibi adamlardan seçmeğe özen göstereceksin.

Bizde adam gibi adamların azlığı belki de bu durumlardan kurtulmamızı engelliyor.

Haa bir detay daha ben adam gibi adamım demek adam gibi adam olmanın olmazsa olmaz engeli. Sen demeyeceksin karşındakiler söyleyecek senin adam gibi adam olduğunu.

Eksikliği neler götürüyo, bunu da görüyoruz.

Dış mihraklar. Ah onlar yok mu? Güzel ülkemi mahvettiler.

Gezi parkında o gece dünya kadar ajan vardı. Polis işi gücü onları yakalamak olan polis onları bıraktı. Çadırları yaktı. Dış mihraklar Reyhanlı da daha çoktu. Yine de sadece Suriyelileri görebildik. Amerika, İsrail, İran özellikle İngiltere neredeydi? En büyük ajan olarak CNN yakalandı. Oda 7 saat canlı yayın yaptı diye…

Gazetecilik yapılır. Önemli olan gazetecilerin çekecekleri olayları yapmayacaksın. Yapacakları akılla durduracaksın. Gazeteciye niye çektin diye soramazsın.

Neyse bu olaylar çözüm sürecinin o kaypak zeminin ne kadar kaypak olabileceğini, o zeminin bu hataları kaldıramayacağının bilinmesi gerektiğini göstermesidir.

Uyanık davranmak buradaki uyku halinin artık hayatımızda kabul edilemeyeceğini bilmek bu olayların tek dersidir diye düşünüyorum.

Yeni bir dil, daha duyarlı kelimelerin seçildiği bir dil hayatımıza giriyor girmelidir.

Tags:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir