Aman Ha, Sakın Ha

Devletin kendi kanunlarında ki kendi kelimeleriyle oynayıp vatandaşına üç kağıt açması bu üç kağıdı da başka vatandaşlarının çıkarlarını ve haklarını korumak için yapıyorum diyerek yasal bir iş yapıyorum diyerek yasadışı işler yapmak için çalışıp yasadışı işler yapması asıl bir şeydir.Bu konuda daha önce görülen açılan davalarla ilgili çok konuşan oldu .Ben bu davalarda da olduğu söylenen ama yeni hazırlanan bir tuzağa dikkat çekeceğim. Efendim şarkıları internetten paylaşılan sanatçılarımızı korumak için bazı programlar yaptırılıyormuş. Bu programlarla şarkı paylaşanları yakalamak için herkesin profiline girilip nerelere girdikleri, nerelerde ne yaptıkları, ne paylaştıkları görülecekmiş. Nasıl güzel bir mantık. Evet ama BİG BROTHER tamda bu değil mi? Ve kötü ellerde nasıl bir diktanın eli kolu olur bu yasa ve programlar.

müzik dinlemek

Bence telif konusu eser üretenler hiçbir şekilde internetle ilişkilenmeden, internette reklam paylaşımları bile yapmadan, yapamadan dükkan ve alışveriş merkezleri aracılığıyla bu paylaşımlarını ve satışlarını yapsınlar. İnternette paylaşılan bir ürün olursa bu büyük suç olsun ama üretene de olsun .Üretimini internete yüklenmeyecek şekle soksunlar. Bu paylaşım ve işler için internet kullanılmasın. Basit, geçenlerde Cahit Berkay, Cem Karaca ve Barış Manço’nun nasıl zengin milyarderler olduklarını yani para kazanamadıklarını anlatıyordu bir konuşma yazısında. Parayı kim kazanıyor bu internetten. Kimse. Sanatçı olup kazananı yok. Para kazanıldığı söylendiğinden beri de sanatçılara yer bırakmayan rayting filan gibi bir şeylerle oynayan kendilerine sanatçı diyenler ve onlarla tıklama benzeri anlaşmalar yaparak onları da sömüren kendilerine iş adamı diyen kişiler kazanıyor. Bunların teşkilatlanma şekillerine bakıldığında mafyayı andırdıkları da ortada.

Şimdi telif için benim profilime girip benim gizliliklerimi çalıp bunu devlet olarak kullanacaklar öyle mi? Yanımda küçük radyom kaset veya cd bile bulundurmuyorum artık. Arama sırasında oğlunun çizgi filmlerinden tutuklanan kişileri görünce hepsini dışarı atıp, yakıp kurtulduğunu düşünen vatandaşlarız. Yemezler efendim öyle şarkı dinleyeceğim diye kırk sene içeri gideceğim öyle mi? İnternete şarkı yüklemek, şarkı dinlemek yasaklansın. Plak ve Cd, band satan dükkanlar para kazansın.

Ülkem için tek çözüm bu. Evet bir dolu ülke de bu böyle değil. Doğru ama orada devlet devlet olmayı böyle anlamıyor. Devlet devlet olmayı böyle gördükçe biz içeri.

Aman ha oyuna gelmeyelim.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir