95’liden Ülke Yorumu

Ülkece ne kadar şanslıymışız bugün belli oldu. Ülkemizde bir cevher varmış da bunca zaman fark edememişiz. Bunca yıl sadece filmlerde, güzellik yarışmalarında, sahnelerde görebilmişiz onu. O kadar zekiymiş ki gitmediği, bilmediği dahası anlamadığı konularda başbakanın huzuruna çıkabilecek kadar bilgi sahibi olabilmiş. Konuyla ilgili kimse onun kadar başarılı olamazdı, kimse onun kadar bilemezdi Gezi Parkı’nı. Her gün orda olanlar bilemezdi, olayları bizzat yaşayanlar, biber gazı, cop ve tayzikli suya karşı savaşanlar bilemezdi onun söylediklerini. Sosyologlar bilemezdi, profesörler, sanatçılar, milletvekilleri bilemezdi. Çünkü o tekti. Utanmadan, sıkılmadan gidip konuştu orada hakkında hiçbir şey bilmediği bir olay konusunda konuşabilme yetkisini kendinde gördü. Diyeceksiniz ki kadında halktan. Halktan olması halkı anlayabileceğini göstermez ki. O halktandı ama halktan, oradaki gençlerden (ben Atatürk’ün sadece gençler derken belli bir yaş aralığını kapsadığını düşünmeyenlerdenim. Bence Atatürk düşünceleri genç olanları kastetmişti.), onların yaşadıklarından o kadar uzaktı ki.

Şimdi tüm bunları yani onun gitme aşamasını bırakıyorum. Anlatmaya başladığımda duramayacağımı biliyorum çünkü.

Gelelim o engin bilgilerini paylaştığı toplantı sonrasına. Çıktıktan sonra söylediklerini okudum gülsem mi ağlasam mı bilemedim. O kadar insanın yaptıklarını kızının ergenliğine benzetti. Ya ben ergenliğimde hiç böyle olmadım ve anormallik bende sanırım. Bu kadar büyük bir olayı ergenliğe indirecek kadar küçük görmek tam da onluktu sanırım. Olayları anlayabildiği seviyeye indirmeye çalışıyordu. Olabildiğine basitleştirdi ve ergenliğe indirdi. Kızının nasıl bir ergenlik yaşadığını anlayamadım. Eve geç kalınca biber gazıyla mı karşılanıyor? Sözünü dinlemediğinde tayzikli suyla mı karşılık veriliyor? Her kavgada polis gelip gözaltına mı alıyor yoksa? Tüm bunlar da dünya medyasına yansıyıp ilk haber oluyor ve tüm Türkiye ayaklanıyor mu? Bunları ergenliğinde yaşayan tek insan sanırım ya da bunu bu kadar basite indirgeyebilecek tek insanın kızı.

Bunların hiçbiri ergenlik tribi değil. Annesiyle, babasıyla kavga edip sırf bu yüzden çadırlarda yatmaya karar veren, her gün ölüm riskiyle sırf heyecan yaşayan, cop, biber gazı ve tayzikli suyu da sırf zevk, eğlence için karşısına alan insanlar yok orada. Ama bunu anlayamayan insanlar başbakanın yanında kaç gündür. Diyorlar ki;”Olay sadece gezi parkı fazla büyütmeyelim bunu.” Olaylar dünya medyasında, Avrupa Parlamentosu’nda ve daha bir dolu yerde. Bunu göremeyecek kadar körler mi gerçekten? Olaylar artık Gezi Parkı’ndan çıktı bunu anlayamıyorlar. Gezi Parkı hala önemli ama insanlara yapılan saldıralar büyüdükçe olay da büyü sembolleşti, herkesin özgürlüğü için yaptığı bir savaşa döndü.

Mümkünse ergenlikten çıkın artık ve biraz gözlerinizi açın lütfen. Hala göremiyorsanız, anlayamıyorsanız lütfen sadece susun, bir süre gözükmeyin buralarda. Bari ne kadar zeki (!) olduğunuzu herkesin anlamasın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir