Neden Kavgaya Hazırız?

Kırmızı ışıkta geçmek suç mu? Evet suç kırmızı ışıkta geçmek suç. Yeşil ışıkta durmak suç mu? Onu bilmiyorum herhalde durulmaz yerde durmak suç yeşil ışıkta durmak suç olmamalı çünkü yazılmamıştır. Kimsenin yeşil ışık yandığında duracağı düşünülmemiştir. Herkes yolda ise gideceği yere gider hem de en hızlı şekilde.

Kanun yapıcı olacak olayları doğal yapısı içinde düşünür ve ele alır. Kanunları öyle yapar. Doğallığından çıkan durumlar içinde genel bazı kanunlara gerek duyar.

Kavgaya Hazır Olmak

Kavgaya Hazır Olmak

Bunu ülkemiz için söylemiyorum. Ama ülkemizde de kanunlar böyle yapılır. Böyle genel kanunlar vardır. Bu kanunlar yargı tarafından yorumlanır.

Bazı yayın organlarımızda senede bir kaç kerede Amerika’nın bilmem şu eyaletinde şu, şu yasaktır gibi haberlerde yapılır.

Kanun yapıcı kurul kaç kişi ise, orada bulunanlardan biri veya bir kaçının aklına her nasıl geldi ise öyle bir kanun çıkmıştır. Bu kanunun kabul edilmesi ise bir ikna olayıdır. Kanunu kabul eden kimse veya kimlerse onlarda bu konuda ikna edilmişlerdir.

Bunu niye yazdım şimdi, siz niye okudunuz.

Birde toplumun verdiği ceza vardır. O ceza arkadan korna çalmaktır. Bazı yer ve mekanlarda korna çalmakta suçtur o ayrı mesele.

Ama kanunların yarattığı bir kültür de vardır. İşte bu kültürün oluşması niye her tarafta aynı olmaz. Doğru kültür oluşmaz. Onu sorgulayalım istedim.

Hemen doğru kültür de ne? Sana göre öyle bana göre böyle demeyin.

Hemen her köşe başında kavgadan konu açıyorum.

Ne hemen saldırıyorsunuz..?

Tags:
1 Yorum
  1. Diğer ülkeleri bilmem de bizim ülkemizde şiddete eğilim oldukça fazla sanırım milletimizin zihniyetiyle alakalı.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir