Faiz Lobisinin Toplantısı

Faiz lobisinin önemli bir toplantısı:

Pazartesi sabahı.

İsveç de bir ev kahvaltı masası. Adam bir taraftan kahvaltısını ederken gazetesini okuyor, kadın kızartılmış ekmeklerin üzerine kahvaltılık bir şeyler sürerken günün bundan sonrasında sürdüreceği sessizliğin acısını çıkartmak istercesine laflamak istiyor. Olmaz yaa. Gecikmiş tatil programı üzerine laf açıyor. Nereye gidebilecekleri üzerine konuşmaya çalışıyor. Akdeniz kıyılarına gitmek istiyor. Adam gözlerini gazetesinden ayırıp hangi ülkeye diye soruyor laf gelişi. Kadın Akdeniz olsunda sıcak deniz neresi olursa fark etmez havasında.

Adam Akdeniz’in güney devletlerinin neredeyse hepsinde artık içkisi konusunda sıkıntı yaşayacağını, aynı şeyin eşinin bikinisi ile denize girmesinde de yaşanacağını düşündüğünü söylüyor. Yunanistan, İtalya, İspanya kriz içinde idi. Paralarının hesabında problem çıkacağı, her ne kadar bu ülkeler de Euro para birimi olsa da fiyat artışlarının ve dengesinin ne olduğunu bilmemek adam için korkutucu. Fransa kıyıları çok pahalı ona bakmıyor bile.

Sabah Kahvaltısı

Sabah Kahvaltısı

Eee kalıyor Türkiye…

Kadın Türkiye’de bikini ile denize girilebilir mi diye soruyor. Adam girilebiliyor diyor. Facebook da arkadaşının paylaştığı fotoğraflarda kızı ve karısı bikiniliydi. Kadın gidelim diyor. Adam Türkiye’nin arkadaşının tatil yaptığı günden bu yana (geçen yıldan) değiştiğini, orada şimdilik olayların olduğunu tatillerine kadar bunun geçebileceğini ama orada insan hakları ile ilgili problemlere rastlayabileceklerini bununda kendisini rahatsız edeceğini belirterek, içkisi konusunun da nasıl bir uygulamaya başlanacağını bilmediğini söylüyor. Ayrıca görüş farklılıklarının yönetimce görülmediğini, barışcı gösterilerin Avrupa değerlerini savunduğunu, bunun için Türkiye’yi daha sonraki yıllarda düşünelim diyerek gazetesine dönüyor.

Kahvaltı bitip adam kalkıyor. İşine gidiyor.

Bankasıyla fon alışları ile ilgili konuşmasında Türkiye’nin fonlarının da alınmayacak fonlar arasında işaretlenmesini istiyor. Bankacının bu fonların yüksek faiz verdiği uyarısına bundan daha önemli şeyler olduğunu düşündüğünü söylüyor. Orada olanların yönetimce başka, facebook ve twitter da başka anlatıldığını bunun da kendisi için bir risk olarak algılandığını anlatıyor bankacısına. Merkel’in ne düşündüğünün kendisinin umursamadığını ama Türkiye’nin Avrupa konusunda istekli olmadığı konusunun parası için önemli olduğunu belirtiyor.

Bu insanların ne zaman ve nerede tatile çıkacaklarını, paralarını hangi ülkelerin hisselerinde olduğunu bilmiyorum.

Bu bir faiz lobisi toplantısı idi.

Açıklıyorum…

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir