Bir Kahve Höpürtüsü

Tahmin edebilme kabiliyeti geleceği bilmeyi, ilgili konularda duruşunu yapabilmeyi, doğru yerde, doğru zamanda durabilmeyi getirir.

Tahmin edebilme yeteneği eğer bilgiyle, tecrübeyle donatılmışsa, paylaşılıyorsa içten tadından yenmez dercesine güzel bir durum ortaya çıkar. Öngörü sürprizleri aza indiren bilinmezliklerin az olduğu bir hayatta getirir.

karamsarlık

Dünya yüzünde özelikle deniz sıcaklıklarıyla tahmin edilebilir bir yaşantı arasında doğru bir orantı var mı? Diye de hep düşünmüşümdür. Ülkem öyle yirmi, otuz, kırk yıllık planların hiç olmazsa binlerce sayfadan birkaç sayfasının bilinebildiği bir halde bile değildir. Yarının bilinmediği birkaç saatin bile bilinemediği bir durumda ne yaşanabilir ki? Bu durumda nasıl bir gelecek tahmininiz olabilir?

Kime ne diyeceksiniz elini tutup gözlerine baktığınız insana diyebileceğiniz, hazırladığınız konuşmayı bile bitirebilme aynı söylediğiniz ortamda bitirebilme şansınız var mı? Ben çok karamsar bir insanım, çevremde bu konuda bir hemfikirlik vardır diyebilirim. Karamsar olmak biraz da tahmin edebilme sayımın artmasıdır. Bu kötü olayların olabilme sayısının daha çok olduğunun da bir şekilde söylenişi.

Hayatı böyle yaşamış olmak, hep benim bizim üzerimizden daha güzel yaşamak isteyenler yüzünden hak ettiğince güzel yaşanmamış bir hayatın neredeyse sonuna gelmiş olmak. İstediğimi seçememek kötülerin güçlü olup, onların kazanmasından dolayı. Ve kötülerin planlarının var oluşu hayatımda. Planlarının benim üzerimden çizilmesi, benden araklanma yapılarak kazançlarının hesaplanması.Köpüğü çalınmış bir kahve höpürtüsünde isyan kaptırılmış bir hayata.

1 Yorum
  1. Bol köpüklü kahve keyfi, her zaman olacaktır. Şimdiler de köpüksüz olsada bu dünya kötülük yapanların hakimiyetinden kurtulacak, onların sonu acı, hazin ve mutsuzluk olacaktır. Sabredelim görelim derim ben….

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir