İki Deney

Bir akşam, Los Angeles’ın merkezinden uzak bi semtinde o zamanlarda doktora öğrencisi olmaya çalışan Lee Smolın etrafında çok bina olmayan boş arazide yere uzanıp gök yüzüne bakar. Gökyüzü ona bir başka duygu verir evrenle bütünleştiğini hisseder kendi anlattığı öyledir en azından. Uzunca bir süre bu duygu ile kalır, içinde bir çoşku. Kalkıp eve kaldığı eve doğru yürürken köşeyi dönüp gelen üstü açık bir araba içinde yaşıtı belki belki birkaç yaş büyük bir genç kız yanında durur.

Lee Smolin

Genç kız Lee Smolin’e o gece için bir planı olup olmadığını sorar. Az önce başka bir duygu yaşayan ve daha onu yaşamayı sürdüren Lee cevap veremez, şaşırmıştır. İkinci kere sorulan aynı soruya da kem küm edip cevap veremeyince araba ve tuhaf kız bir süre suratına bakar beklemez çeker gider.

Lee Smolin bir fizik araştırmacısı olmuştur sonrasında, Ontorio, Waterloo’da Kuramsal Fizik Perimeter Enstitüsü’nü kurmuş, Kuantum çekim üzerine çeşitli kuramsal kitaplar yazmış bir bilim adamı ve yazarı olmuştur. Bir çok bilimsel deneyde çalışmış ve görev almıştır.

Lee Smolin yıllar sona bile hayatında bu iki deneyimin yaşandığı günün hayatında ki en ilginç deneyim olduğunu ikisini de elinden kaçırdığı için üzgün olduğunu, daha sonraki zamanlarda defalarca aynı deneyi tekrar yaşamak isteğiyle boş alanlarda dolaştığını anlatır.

1 Yorum
  1. Fırsatları değerlendirmek lazım. Tekrarı olmaya bilir.Yaşam kuralı bu.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir