Feneri Olmayan Kayalıklar

kayalik ve deniz feneri

Etrafınıza bakınırken ne var ne yok bakınırken Küütt. Önce bir şaşkınlığınız olur daha önce rast gelmediğiniz olmamışlık olamazlık içinde yok saydığınız temize çekilmişliğinde dile gelmeyen dökülmeyen sıradanlığı bitirilmiş. Yok olur yok oluşu tanımlamak anlamak hep aynı yaralamaycak kadar yumuşaklık ta yazgısı anlaşılmamış eksilen içinden birşeyler güven denilen adı var kendi yokluğa ulaşmış bir derin deniz kalıntısı yıkıntısı adı sanı kendisi bile benzemeyen kalıntısı binlerce yıl sonrasında hikaye edilen oysa nasıl ne yaşandığı meçhul aslı gibi anlatılan yaşanmışlıklar elde ve her şeyi anlamsız kılan terkedilmişlik. Savrulmuş rüzgarların alıp götürdüğü tozu dumanı kalmamışlık içi bir boşluk yokluk yeri içi. Bundan sonra daha da büyümüşlük yol almışlık bilgelik kazanmışlık biz de bu yoldan.

Bütün reçeteler aynı doktoru şamanı yaşamış olanı zaman diyecekler anlam çıkarmaya çalıştıkça ne vardı ne olmadı ne yok oldu kim neyi sorgularken varken var olmamış gibiliğe nasıl evrildi nasıl gelindi. Anlamsızlığı kayıtsızlığı yükseltilmişlik içinde dişe dokunur bir şey olmayan ağızda yuvarlanıp ne kadar yapacak şey ve yetmeyecek zamanlar derken mevsimi kısaltılmış günleri ufalanmış ele bir şey bırakılmamış olarak. İyi dilekler bırakılmışlığı terk edilmişliği cami avlusuna konmadan ibrişim kundakalara sarılmış vazgeçilmişlik gibi bırakıldığında arkaya dönülüp bakılmayacak hikayesi sorulmayacak başına ne geldiği umursanmayacak.

Susuzluğu giderilemeyecek sessizliği mırıldanan sisli şarkılarda yok edilemeyecek dostlar arkadaşlar her kim varsa teselli kendi yaşanmışlıkları izi kalmamışlıkları sıyırıp gömleğini neredeyse izi kalmamış cerahati akmamış hiç ateş yükseltmemiş sıkıntılı geceler yaşatmamış bitmeyeninden günleri zamanları hiç olmamış misali bak bana bir şey olmamış defileleri sözcüklerle desenlendirilmiş.

Birlikte var ettiğiniz şu bu itişmesi şakaydı yaşanmışlıklar içine kattıysanız zamanların dokunulmuş dokunulmamış ne varsa şimdi bakmama görmeme göz ardı etme çabası olmuyor neden olmuyor sıkıntısı iç karartısı basınç göğüste anlamsızlık yer değiştirmiş içine sızmışlıklar yakıştırmalar benzetmeler sanmalar.

Bütün duygular hepsi yer değiştirmiş bir telaş topanıp sanki olmadık yerlere olmadık yanyanalıklarda tıkıştırılmış özensiz aynılıkları kalmamışlıklarda. Ne kadar takla fır döndü itiş kakış kalabalıklar yalnızlığa çare sanmalar kendine çalım atmalar numaralar sankiliklere sığınmalar el yordamıyla onca aydınlıkta göz yummalar.

Fenersiz kayalıklara yanaşmışlığın hep sorumlusu göz yumulmuşluğu dalgalar fırtınalar nedeni vardır denir de yoktur kaya çağırmış tekne gelmiştir deniz kızı mı efsaneler boşuna değildir

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code