Tarih Yeniden Yazılır mı?

İkinci Dünya savaşının sonuna doğru bir Alman İngiltere’ye gider. Teslim olur. Yargılanır. Ömür boyu hapse mahkum edilir. Hess, Rudolf Hess.

Almanya’nın o zaman ikinci adamı olan Hess mahkum edilir edilmez İskoçya da  bir hapishane ye kapatıldı. Sorgulamaları gün ışığına hiç çıkartılmadı. Spandau hapishanesinde 1974 yılında öldü.

Nazi Lideri Rudolf Hess

Nazi Lideri Rudolf Hess

Ünlü Nurnberg mahkemelerinin de en ileri gelen sanıklarından biri olmasına rağmen bu mahkemelerde de Hitler’in herşeyini bilen adam olarak bir şey söylemedi. Mahkeme ve sorgu tutanakları İngiliz Hükümeti’nin koyduğu 75 yıllık yasak yüzünden açıklanmadı.

75 yıl 2017 tarihinde doluyor. Hitler ve onun yaptıkları ile ilgili onbinlerce bilinmeyen şey acaba Hess‘in tutanaklarında varmıydı?  Varsa nelerdi? O sırada savaşın galibi olan ülkeler, özellikle İngiltere bu 75. yıllık yasağı neden koydu? Yasak 2017 de yeniden bir 75 yıl daha uzatılır mı?

Ve en önemli soru…

Tutanaklar ve sorgulama metinleri açıklandığında İkinci Dünya savaşı neden çıktı? Hitler kimdi? Kimin ya da kimlerin adamıydı? Savaş nasıl ve neden sürdü? Sorularının cevaplarını bulabilecek miyiz?

Bulursak tarihin  yeniden yazılması gerekir mi?

Tarih yeniden yazılır mı?

Tags:
1 Yorum
  1. Hakikaten çok merak ettim şimdi.2017’ye kadar neye merek ettiğimi bile unuturum ama o zaman hatırlatırlar gibi.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code