Sayıları Sevin

Sayılarla uğraşan, onlarla sarmaş dolaş olanlara Mihaly Csikszentmihalyı sayılara güvenin diyor. Sayıların yalan söylemediğini anlatıyor. Chicago Üniversitesi Psikoloji Bölümü Eski Başkanı. Neden başka bir Matematik, Fizik gibi sayıları çok seven bir bilim dalından bir adamdan konu açmadım da bu adamın lafını orta yere hemen yer sofrası tepsisi gibi koyuverdim.

Öyle siyasi bir söylemde şu kadar oy filan gibi söylemde de bulunmayacağım. Kaç kişi ne dedi? Öyle bir sayısallığımda konu değil. Özellikle bayan arkadaşlarımızın bende bu günlerde dert ediyorum kaç kilosun? Gibi sayısal değerlerde en azından bu günlerde işime hiç gelmez. Biraz kilo vereyim ondan sonra görüşelim bu konuları. Yağmur bıraksın bir yakamı yürümeye niyetliyim.

Sayılar

Yeni Gine de bir topluluk beş sayı ile bu güne gelmişler. Bir, iki, biraz daha, biraz çok, çok.

Abidin mutluluğun resmini ne kadar yapabildi? Biraz çok olabilir mi? Çok Ana ile çocuğunun resmiydi.

Az önce yediğiniz elma hayatınız da yediğiniz en güzel elma olabilir. Ona şu an kaç not verdiniz? Yeni Gine de olsanız daha iyisiyle hayatınızda karşılaşabilirsiniz diye Biraz çok gibi bir sayı verip yıllar sonra bile yine de bir ihtimalle düzeltmeden aynı not ile Çok güzel elma yemeden ölebilme olasılığınız nedir? Sayıları dert edin hayatınızın içine de ….

Sayılara güvenin sizin sayılarınıza, en çoklarınıza, öylelerinize, sevgilerinizi ölçün elinizin karışıyla. Çok ama çok mutlu olun hep ve o mutlulukları hep en büyük olarak yaşayın.

Tags:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code