Kötüye Kötü Demek

Bir algılama hatası devri yaşıyoruz.

Ekonomi konuşmalarında yoğun şekilde geçiyor, dünyamızı da tanımlar bir haldeyiz ama kimse bu gidişten vazgeçmiyor. Kötüyü algılayamayıp, algılamayıp iyi olarak değerlendirme. Tam lafı kötüyü iyi sayma durumu. Bu bilmeden değil genel olarak bilerek yapılan bir olay. ABD ile komşuları arasında ortakları arasında dinleme kaynaklı büyük bir kriz var. Yok… Dünya da FED’in dolarları geri toplayacağı biliniyor. Toplaması kesin. Kriz var. Yok… Ekonomik kriz yok…

borsa

Neredeyse borsadaki şirketlerin hepsi kendi tahminlerinin üzerinde. Borsa fiyatları tavanın bile üzerinde. Yok… Habire iştahlı bir talep var.

Kötüyü iyi olarak görme öyle algılama. Ne zaman kötü kötü olarak algılanacak ne zaman düzelecek ortalık. Çok sürecek mi bu durum. Borsa ve Ekonomi de bu algılama durumu bir süre kazançlı olabilir belki bir süre zararı geciktirip zarardan kazanç elde edebilirsiniz.

Siyasi olarak bir dolu olay yaşıyoruz. Hepsi kötü. Nasıl oluyorsa iyi olarak algılıyoruz. Destekleniyor büyük ölçüde. Olayın kötü olduğunu söylediğinizde tepki alıyorsunuz. Olur mu yaa diye kurduğunuz cümlelerin hemen karşı savunmaları geliyor. Onlar daha feci.

Akıl, mantık, hesap, kitap, etik hepsi rafta şimdilik. Bir akıl tutulması hali gibi. Her şey kötü.

Kötü iyi olarak algılanıyor.

Tags:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code