İstemeden Kötü Olunamaz

kotuluk

İnsan neredeyse bütün canlılar gibi sevgiyle doğar. Bebeklerin zarar verme durumuna isteğine bir bakın. Sevgi. Hayvanların aç olmadıklarında öğrenmediklerinde daha kolay olduğunu zarar vermeleri zarar verme içgüdüleri. Zarar verme var olduğu için sonradan öğrenilir. Kötülük sonradan öğrenilir. Aç olmayan bir hayvanın oyun oynamak isteği başka isteği olmadan bir başkasına zarar vermek amaçlı genelleme pek doğru olmayabilir yine de bazı hayvanlarda var olduğu düşünülen var denilen olabilir bazı kuşlar bazı hayvanlar onlar dışarıda bırakılsa. Kötülük sonradan öğrenilir yaşamaktan kötü olmadan yaşamadan daha kolay olabilir içselleştirilmesi için gayrete pek ihtiyaç yoktur genel de.

Uyuşturucu bağımlılık yapan maddeler gibi keyif verir bağımlılık yapar. Öyle de kalır. Kalıcı olmasının sebebi öncelikle verdiği zevk ardından elde edilen durumların şeylerin elde kalmasının zor hak edilmeyen sürdürülmesi gerekli olmasıdır. Hak edilmeyeni elde etme tutma.

Eşine şiddet uygulayanların eşlerini çocuklarını gazetelere geçen şekillerinden ne kadar hak etmedikleri böyle bir tablodur. Bütün hepsinin bir minare kılıfı vardır neredeyse. Herkese her tarafa akla yatkın akıl mantık kurulu. Yaygındır Hırs yapıp bir şeylere bir yerlere ulaşılması el koymayı ele geçirmeyi daha daha diye kendini.

Asıl nirengi noktası istemeden kötü olunamaz kötülük yapılamaz. Seçime bırakılmış zorla yapılamayan. Hataların tekrarlanır olması kötü olmak için isteyerek üstelik. İstek üzerine istemek üzerine olunur yapılır. Plan gerektirir kurgu. Kötü doğulmaz beyaza siyah katmakgibi bazı yavaş bazı birden. Doğa nın insan ın yapısında yoktur bıraksan dokunmasan kötü kötülük yoktur. Bir mikrop bir virüs bile. Yapmaz yapmaya kalkmaz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code