Haydi Kafa Yorun Bakalım

anti evren

Yıllar önce 60’ların diyelim günlerinde o günlerde anti evren üzerine bir yoğun beyin fırtınası rüzgarı konuşulur bir şeyler söylenirken Nobel ödüllü ünlü fizikçi Feyyman bir soru sormuştu. Anti madde anti enerji gibi anti evren de evrenimizin tam tersi her şeyiyle. Anti evren le bir ilişki kurula bilse birileriyle bir telefon ilişkisi mesela o zamanlar uç teknoloji telefon yıllarca beklenip ancak sahip olunabilen şehirler arası saatlerce günlerce belki beklenen zamanlar. İlişki kurulsa nasılsın iyi misin o zaman sen kötü neden anti neyse şaka ilişki kurulsa telefonda sağı solu nasıl anlatırsın anlatabilir misin? Soru öyle bir kahve sohbeti değil sağ ve sol sağ el ve sol el nasıl anlatılır fizik sorusu beyin sorusu içinde felsefe bilim.

60’lı yıllar da her şeyi tersimiz olan bir evrendekilere nasıl anlatırsınız?

Anlatılmaz olarak o yıllar kabul edildi sonraları seksenli yıllarda bir Nobel bile aldılar anlatılabileceği üzerine böyle bir evren olur olmazları ayrı bilimsel tartışmalar var yok zamanımızda bile anlatamayız karşılaşırsak sağ elini uzat desek sol elini uzatsa tokalaşamayız tokalaşırsak anti madde yok oluruz kural bu.

Falan filan.

Yıllar geçti bu fizikçi geyiği evreni tanıma tanımlama öyle diyelim pek değil sonra da bayağı süren bir dolu tartışma toplantı forum binlerce Giga bilgi hesap kitap makale kitap. Epey heyecanlı ve yıllarca süren bilimsel çabalar ispatlar olurlar olmazlar ödüller . Bir yerinden anlatılabiliyor atom altı parçacıkların bazı durumlarından Kobalt 60 mesela. Anlatılır oluyor.

Ya geçen gün Gözüm Sende programında Şehmuzun annesi.

Haydi bir kafa yorun bakalım Neyi nasıl ne şekilde.

Feyyman yaşasa işi bırakıp simit satacağına.

Olmadı altmışlar dan bu yana onca çaba onca hengame onca profesörlük doçentlik asistanlık binlerce on binlerce saat kafa çatlatma patlatma gece uyku kaçmaları uykunungelip bir köşede bekletilmesi.

Bizde 2017 Şehmuz ‘un Annesi.

Onca üniversite onca kurum onca uzay onca fizik onca her neyse.

Şehmuz un hali kızların hali sunucunun hali ekran başında bizim benim halim. Şehmuz un muhterem muhteşem annesi.

Hayatı geri sarın ne kadar geri sarabilirseniz o kadar geri.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code