Hafıza üstüne bir oyun

Oturup konuştuğunuzda kendini bir yerlere koyan bazı kişilerin o yerde olmaması gerektiğine inanarak kalkarsınız. Siyasetin bu benzeri örnekleri fazlasıyla kullandığını bütün seçmenler neredeyse bilir. Seçmenler o yüzden kimi seçtikleri sorulduğunda kerhen şunu seçtim gibi konuşmalarla seçiminin asıl istediği değil de istediğine yakın biri olduğunu belirtir. Bu siyasi liderlerin esas oy alıcı olduğunu gösterir. Siyasi liderler o yüzden birkaç karakteri, çokca yerin hemşeriliğini, her takımın şampiyonluğunu filan diler hale gelip, bu rolleri oynarken kendi yapılarını oynamayıp en sonunda ne olduklarını unutturup, ne olduklarını unuttukları da çok olur. Yıllar önce asla dediklerini yapıyor olmak, asla o kişiyle beraber olmam dediği kişiyle sarmaş dolaş görüntü veriyor olmaları bundandır.

siyaset

siyaset

Yıllar sonra bir şeylerin değişmiş olması, biraz da benim halkımın çok unutkan neredeyse balık hafızalı denecek durumda bir hafızaya sahip olmasın da yatmaktadır. O kadar kısa süreli hatırlamalardan bile uzaktır ki bu artık eleştiri konusu olmaktadır. Ama her türlü siyasi oluşum bunu kullanmakta bir beis görmemekte, bir gün hatırlayabileceği bile aklına gelmemektedir. Geçen seçimde araya çeşitli olaylar girdiğinden artık ayrılık kesin diye bakılan bazı ilişkilerin bu seçim canım cicime dönmesi bu yüzdendir.

Siyaset böyle bir oyun olmalımıdır?

Hayır bu kadar dolabın bu kadar dönme dolabı kaldırmayacağı ortadadır. Ama yine de siz hafızanızın size verdiği imkanları biraz kullanırsanız bu önümüzde yaşayacağımız birkaç ayı daha önce yaşanılanlarla, söylenenlerle yaşanamayacağını görür bunun kesin hafıza kaybı yaşayan ilişkiler olduğunu ortaya çıkarabilirsiniz. Yeter ki siz hazırlıklı olup hafıza kaybı olan bir dünyamız olduğunu unutmayıp geçmişi hatırlamaya biraz özen gösterin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code