G 20 Zirvesi Öncesi Beklentiler

Bakabilmek, görebilmek başka bir şeydir. Tahmin etmek, tutturabilmek, böyle de olabilir diyebilmek ayrı bir şey.

Benim çalışma hayatımda benimle birlikte çalışan, çalışmış olan, yakınımda olanlar daha iyi bilir yıl başında Ağustos sonu kötü senaryomun rakamı $/TL için 2-2.2 olarak ortaya çıkıyordu. Suriye, FED gibi bildiğim bir şeyler yoktu. Ne vardı?

Büyük oyuncuların oyun içinde ki beklentileri ve oyun refleksleri vardı.

g20 zirvesi liderleri

g20 zirvesi liderleri

Bu refleksler kimyasal silah ve benzeri konularda edilen lafların o kadar tutulabilecek laflar olmayabileceğini de önümüze getiriyor.

Bilmemiz gereken başka duruşlar var.

Bu duruşların en başında Amerika ile biz terazinin aynı kefesinde hiç olmadık olamayız yani Amerika da bir şeyler iyi gidiyorsa biz kaybediyoruzdur. Bütün kurguladığımız genel öngörüler Amerika’da faizler düşecek, Amerika’da işsizlik artacak türü olumsuzlukların bize uzun vade de artı yazacağı üzerinedir.

Buğday ekerken Amerikayı sel basıp bizim Amerika ya buğday satacağımız hayalleri taşıyarak ekeriz, sonra Amerika bize bizim maliyetimizin altında buğday satar gerçeğidir.

Bizim borsamız ne alıp sattığını da çok bilmez onu da söyleyeyim. Borsa kağıtları kağıttır. İçinde ne yazar ne vardır alıp satarken bilmediğimiz bir durumdur.

Amma yaptın haa. Dediğinizi duyuyorum.

G 20 toplantısının en çok konuşulması beklenen konusu Suriye ama konuşulacak konu Rusya da değişen yeni Gay kanunu.

Ciddi ciddi olacak bu. Haberlere zaman tutun. Bir kere deneyin benim dediğimi.

Size anlatılanı değil sizin yaşadığınızı bir ölçün.

Ama hükümetin enflasyonu ölçtüğü gibi istediğiniz rakamları çıkartıp kendi kendinize anlattığınız bir yalan olarak değil, gerçeği ölçün. Geçen yıl bu gün sizin yediğiniz peynir kaç liraydı gibi. Benzin kaç liraydı?

Dünyanın beklenti ve hayal alım satımı üzerine kurulduğunu unutmayın.

Tags:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code