Borsacılar Ekonomi ve Piyasalar

Piyasalar derler, ekonomi derler. Halk eskiden tiyatrocuya kötü gözle bakardı, kız mız verilmezdi, bizim oğlan tiyatrocu denmezdi kız hiç adı anılmazdı. Borsacılar böyle oldu sonraları, at yarışı ev batırır derlerdi, borsa o kategoride yer aldı sonradan. Borsa hep bir üç kağıdın yuvası gibi görüldü. Borsa da oynadı kaybetti her şeyini günlerde komşu lafı fısıltılı yüksek seslerde.

Borsacı

Her ortamda ahlaksızlar olur, borsada da vardır. Kamuoyu algısı öyledir. Enflasyon açıklanır, kendi enflasyonuna kesin uymaz, hesabını kata gülle ile yaptıkları inancı vardır, ne açıklarsanız inanmaz, ben de enflasyonun hiç benim enflasyonumu bulamadığını bilir ve pek inandırıcı bulmam. Mevlüt kandil simidi enflasyonu 30 Krş.- 50 Krş. yüzde beş inandır beni. Bozuk saatin iki kere doğruyu göstermesi, o bile. Enflasyon yüzde 5 cezalar 10.11 arttı. İnandır beni.

Seçim anketleri gibi, kime oy vereceğimi 100 şirket 5000 kişi yetmiş ayrı seçim kimse benim tanıdığım kişilerden her hangi birine de sorulduğunu hiç duymadım anket yapmışlar hiç denk gelmemiş. Sizde bir düşünün size de öyle olma ihtimali beni inandır.

Ahlakı, ahlaklı işleri toplumun içinde kabul edilir hale getirmezseniz, bu durum oluyor. Enflasyonu bir taraftan ücret artışı olmasın diye düşük tutulduğu gibi bir söylenti de varsa.

Piyangonun bile amortisi olur, çıkar size de çıkmıştır bilir inanırsınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code