İnsanca Yaşamak İstiyorum

Yaşım oldukça geç dediğimiz zamanlara çok yaklaştı. Hep birilerine özenerek bunca sene yaşamış olmak acı veriyor bana.

Nelere özendin?

Öyle öykünecek şeyler değil ama benim için çok gerekli.

İnsanca yaşamayı bir değer olarak gören, buna saygı duyan bir toplumda yaşamayı hep istedim, özendim.

İnsana saygı duymak, bu benim inancımda da var ama benimle aynı inanca sahip olduklarını söyleyen insanların bunu es geçip bunu çıkarları doğrultusunda yeniden yazıp anlatmaya çalışmaları sonucu yaşayamıyorum.

İnsanların bir kesiminin inançlarını sorguladığımızdan dolayı saygı duyulamayacağını, yaşamalarının bile hak olmadığını söyleyebilmek buna inanmak bunun gereğini yapıyor olmak, bu düşüncede ki insanlarla birlikte yaşamak, onlar tarafından ülkemin yönetiliyor olması nasıl bir acı düşünün.

Ve bunca senedir bu yönetenlerin emrinde bulunan güvenlik güçlerinin inanca ve düşünceye saygı duymayarak yok edilmesi gerekenler listesine devamlı düşman oldukları kendilerine göre karşı görüşlü, kendisinin paraları vergileriyle yapılanların hesabını soran, dürüst ve saygılı bir yönetim isteyenleri alarak bu listedekileri de yok etme emrini almış bir yapı oluşturan.

Bunu yaşadığım yıllar boyunca yerine getiren faili meçhul, değil binlerce kişiyi ortadan kaldıran bir düzen kuran.

Bunu çeşitli darbelerle başımıza vura vura defalarca yaşatan. Sonra bu darbelerin mağduru olduğunu bağıran ama darbelerin yandaşı ve tek çıkar sağlayıcısı, kazananı olan iktidarda bile mağdur olduklarını söyleyerek çeşitli baskı olayları yapan, baskı için her türlü kirli oyunları yapan. Yalan, kin ve nefret söylemli dillerinin yanı sıra yandaş ve çıkarcılarına ülkemin bütün kaynaklarını akıtıp beni fakirleştiren. Benim eriyen ekonomik gücümü benim zenginleştiğim hikayesini çeşitli kurumsal çıkarımlarla güçlenmem öyküsü olarak anlatan bu zihniyet.

Özendiğim şeyler amalara, fakatlara ihtiyaç duymayan şeyler.

İnsan olmak. İnsanca yaşamak.

Bunu her ne şekilde olursa olsun detaylandırmaya gerek yok.

Detaylandırıldığı zaman ama ve fakatlar sonucu o zihniyetin oyunu başlıyor.

İnsanca yaşamak istiyorum o kadar.

Tags:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code