Mutluluk Nasıl Uğrayacak?

Ya şansı yoksa? Ya senin uyukladığın bir anda gelip geçtiyse.Ya çirkinsen güzel değilsen yakışıklı hiç olamadıysan. Kaybedilmiş zamanlarda geldiysen dünyaya.

Mutluluk sana yaşamının hiçbir anında uğramadıysa, uğramayacaksa. Sağlıklı güzel zengin olma şansın olmadıysa olacak gibi görünmüyorsa. Polyanna okusan bile sana uyacak bir durum bulamıyorsan Kötüler sıralanmış gibi birbiri ardına ziyarete geliyorlarsa sen kötülerle karşılaşıyorsan hep çevren hep kötülerle doluysa nasıl mutlu olacaksın? Mutluluk sana nasıl uğrayacak?

Mutluluk

Her şeyin en iyisi mutlu eder, zevkin en iyisi, tadın en iyisi, sağlığın en iyisi güzelliğin en iyisi. Sana ulaşmıyorsa?

Mutlu olmanın yolları var mı? Garantili bile değil ihtimalli beşte bir altıda bir bile yedinci on yedinci bile denenir.

Bir kaşık karamsarlık alır mısınız? Çok sevdim bir tencere ver.

Ahlâka aykırı olur mu mutluluk. Olursa bir de oraya bak. Kötülük, erdemsizlik mutluluk verir mi? Verirse git al. Özgürlük mutluluk verir mi? Sınırlar mı mutluluğun sana ulaşmasını. Mutluluk için özgürlükten vaz geçilebilir mi? Hapislerdeki binlerce kişi ne arıyorlardı? Ne bulmak için vaz geçtiler?

Bir kaşık alsaydın dilinin ucuyla bir tat karamsarlık biraz ekşi o kadar.

4 Yorum
  1. Kreatifbaşkan says:

    Mutluluk, maalesef anlayabilmemiz için illaki bi üzülmek gerekiyor, yoksa anlayamıyoruz mutluluğu. Karamsarlık mı, aman kalsın :) o mutluluğun en büyük düşmanı. Evet azıcık ekşi almak lazım dil ucuyla tatlıyı farkedebilmek için ;)

  2. Nesrin Ozhelvacı says:

    Ben küçük şeylerle mutlu olunmalı diyorum. Beklentilerin ne kadar fazla olursa, mutlu olmayı başaramazsın Aliciğim. Karamsarlık ve şanssız olduğuna inandığında olumsuz enerjileri kendine çekersin. Polyannacılık oynamak insanı mutlu ediyorsa ne zararı var ki..

  3. kucuk prens says:

    Keşke bu soruları ben sormuş olsaydım bir kaç güne cevabı bulunurdu. Bu soruları Epikuros, Anaksimandros, Herakleides, Permenides, Platon, Aristotoles binlerce yıl önce sormuş, Alkoliklerin mutlu olabilmelerini, aptalların, kötülerin onları da sormuşlar. Şans mı hak mı? Çok teşekkürler ben çok mutlu oldum.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code