Bu Hikaye Neyin Nesi?

Evden çıktınız günaydın dediniz, kapıcınızda size günaydın dedi. Güneydoğu illerinden şehri söylemiyorum bazı zamanlar alınganlık gösteriyorlar. Dolmuşta para uzattınız, önünüzde oturan adam parayı sürücüye aktarırken baktınız parayı uzatanda sürücüde Güneydoğulu. İndiniz milli piyango bileti alırken satan güneydoğulu, işyerinde beraber çalıştığınız arkadaşlarınızın bir kısmı güneydoğulu, doğulu. Öğlen yemeğe gittiğiniz lokantanın garsonu, çalışanı, sahibi, valesi. Akşam eve gitmeden biraz vakit geçirdiğiniz cafe bilmem nenin garsonu, valesi, sahibi barmeni. Eve giderken hamsi aldığınız balıkçı, kestaneci. Alışveriş yaptığınız süpermarketin manavı, kasabı, ekmek doğrayan reyon işcisi, müdürü. Oynadığınız at yarışının bayii, at sahipleri, koşulan yerler. Üst kat komşunuz. Hepsi güneydoğulu ve burası Ankara. Başkent öyle mi?

Türkiye Bölgeler Haritası

Türkiye Bölgeler Haritası

Bize anlatılan kardeşliğin olmadığı yer öyle mi? Biz onları kabul etmemişiz. Ölüsüne gitmemişiz. Ölümüzün helvasını göndermemiş eksik etmişiz. Helvanın fıstığını, irmiğini, şekerini onun elinden almamışız. Paramızı ondan sakınmışız bir kuruşuna ona dokundurtmamış, onu katığımıza ortak etmemişiz. Öyle mi?

Ağzına tükürüp, kemer bağladığında çocukları olacak diye şıha giden iş arkadaşımızı biraz dalgalı bir şekilde uyarmışız. Kız kardeşini 13 yaşında olmasına rağmen 35 yaşındaki akrabalarına vereceklerini duyunca üst kat komşumuza ağır laflar edip, kız kardeşinin çocuk olduğunu eğer bunu yaparsa bunun sübyancılığa göz yummak olacağını söylemişiz. Kırılmış. Ama yapmış. Kız kardeşini evlendirmiş. Birkaç sene sonra bilmem kaçıncı çocuğunu doğururken öldüğünde sizin omzunuza yaslanıp hatalarını kendi tekrarlayınca ben demiştim demeden acısını paylamışız. İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver hikayeleri buna benzer.

Şimdi ne oldu da sanki yeni tanışıyormuşuz gibi düğün dernek, bir havaya girip yeniden her şeyi unutan arkadaşımın annesiyle her görüşmemizde yeniden tanışmamız gibi bir duruma giriyoruz. Kim kimi davet ediyor? Söyledikleri sayılarda bu saydığım her gün gördüğüm kişiler var mı? Ortaya şu anda gizli olan pasta çıktığında bu tanıdığım, her gün beraber olduğum, lokmalarımın içinde, ortağında, bereketinde var olan, beraber yediğim, içtiğim insanlara pay verilecek mi?

Ne anlatıyorlar anlamaya çalışıyorum…

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code