Yıldız Kaydı, Dilek Tutun

Yere yatın bir yaz gecesinde gök yüzüne bakın, bu gün gördüğünüz o kuyruklu yıldızlı, yıldız yağmurlu bir gökyüzü olmayacaktır ama yine de yere yattığınızda üşümeyeceğinizi düşündüğümden yaz gecesi dedim. Aslında gökyüzü yazdan daha eğlenceli bu aralar, kışın ortasında elele tutuşup biraz bekleyebilirseniz kesin dilek tutmanıza fırsat verecek bir yıldız kaymasıyla karşılaşabilirsiniz.

Yıldız Kayması

Yıldız Kayması

Bulutlar izin verirse gökyüzünü seyretmenin de zevkine varabilirsiniz. Şehrin ışıklarından biraz uzaklaşabilirsiniz görecekleriniz çok daha fazla artacaktır. Öyle düşündüğünüz büyüklüklerde bile olmayan kuyruklu yıldızlardan kalma parçaların inanılmaz bir hızda atmosfere girmesiyle oluşan ışığa bizim yıldız kayması dememiz, ondan medet umarcasına dilek tutmamız ne kadar akılcı bir tutumdur onu bilemem. Ama yaz gecelerinde bir dilek tutacak kadar gökyüzüne bakabilmenin, tuttuğun dileğin kayan yıldızın umurunda olmasa da elini tuttuğun kişinin kulağına gitmesi, belki de yüreğine kadar ulaşması da bir güzelliktir.

Kış gecelerin de eğer yapabilirseniz dedim ama yine siz dilek tutun tencerenin içine koyduğunuz mısırların ilk ne zaman patlayacağı üzerine dileğinize ilgi gösterin. Yine o yürek kulak yoluna dileğiniz çıkabilir. Çıkmasa da çıkması için üşüyen ellerinizi birinin beline dolayabilme dileğiniz gerçekleşebilir. Ben de size iyi geceler dilerim şimdiden.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir