Üzülüyorum

Bugünlerde eskiden beri televizyonlarda, konferanslarda dini konularda görüşlerine baş vurulan bazı kişiler akla mantığa sığdıramadığım, sığdırsam bile o kadar aykırı lafların dinsel konularda niye ortaya çıktığını anlamadığım şekilde konuşuyorlar. Birde Helal bilmem ne ürünler çıkıyor, dükkanlar açılıyor.

Bu konuların içerikleri ile ilgili, kişilerle ilgili laf söylemeye hiç niyetim yok. Tartışacağım çok konu olabilir bunlarda çok fazla hoşuma gitmiyor.

Şu ya da bu şunu dedi, şu akla mantığa sığar mı? Buna da yuh filan çok laf edebilirim. Etmeyeceğim.

Gördüğüm şey eleştirmek amacıyla değil, bir akıl yürütme olarak değerlendirin, ona göre yorumlayın.

Jeolojide kullanılan depremlerde bayağı çok duyduğumuz sıvılaşma denen bir durum vardır. Sağlam olmayan içinde tutunulamayacak küçüklükte yapılarda oluşan bozuk zemin sert bir darbe aldığında laf yerindeyse saçmalamaya başlayıp hiç kendinden beklenmeyen davranışlarda bulunur. Sıvı gibi davranıp o özellikleri gösterir. Üstündeki yapıları zor durumlarda bırakır.

İşte din konusunda mangalda kül bırakmıyor dediğimiz dünya da ve ülkemizde bazı kişiler öyle laflar edip öyle davranıyorlar ki aynen depremde ki gibi sıvılaşma oluşuyor. Polemik konusu olmasın diye olayları ve lafları burada söz konusu etmiyorum. Kişilerin yetersiz alt yapısına günümüzde oluşan sıkı etkilerin darbesi ile doğru olsa bile konu edilmesi için sebep olmayan medyatik laf etmeleri , bunu neden ettiklerini kendilerinin de farkında olmadığını düşündürtüyor.

Hele sosyal medyada bu olayları savunmak için yoğun çaba harcayıp bol küfürlerle saldıran yandaşların bu sıvılaşmaları göremeyip saçma sapan laflar etmesi ayrı bir olay. Ne Müslümanlığa, ne insanlığa sığmayacak durumları savunma durumunda olmaları, savunuyor olmaları çok üzücü.

Üzülüyorum…

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir