Tarihte Kayıp 200 Yıl

Şimdi canlılar dinazorlar bir dolu laf ediliyor. Şu var, bu kayıp, bu şöyle, bu böyle.Tamam yüz binlerce yıl öncesi insanoğlu pek ortada gözükmüyor yok o zamanlar diyelim bir şeyler yok bir şeyler kayıp. Tarih öncesi kayıplar bir türlü açıklanabilir.

Japon, Çin, Orta Asya, Çin Hindi yarım adası, Hindistan tarihlerinde de yüz elli, iki yüz yılık hiçbir şey bilinmeyen çok az bulgusu olan dönemler vardır.

zaman

Popüler olarak izlenen uygarlık tarihi olarak gösterilen Batı uygarlığının kabul ettiği tarihte de kayıp iki yüz yılı aşkın dönemler vardır.

Mısır uygarlığı döneminde Lineer B nin kayıp edildiği dört yüzyıla yakın bir dönem vardır. MÖ 12 yüzyılla 8 yüzyıl arası Miken uygarlığı Ege de yıkıldığında bir karanlık dönem vardır. Neredeyse hiçbir yazılı sanatsal bir şey üretilmemiş çok az şey bulunmuştur o döneme ait. Yine Etrüskler dönemi neredeyse yok gibidir. Kim ne oldukları nereden geldikleri nasıl yok oldukları nerelerde uygarlıklarını yaşadıkları çok küçük çok az bulgularla yer alır.

Avrupa’nın neredeyse çok yakın denilebilecek bir zamanda orta çağın sonrası yeniçağın başında bir ikiyüzyıllık kayıp dönem vardır. Çok az şey bilinir o dönemle ilgili.

Bu dönemlerle ilgili tarihçilerin açıklaması ise okuma yazmanın düşük olduğu genellikle aşağılandığı için bu dönemlerin yaşandığı yönündedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir