Tarih Burada Tekerrür Ediyor

Bir söylenti var. Doğru olduğu kabul görmüş dile pelesenk olmuş. Doğru değil.

Tarih tekerrür eder.

Etmez.

Hiçbir zaman dilimi tekerrür etmez, aynı yaşanmaz benzeri bile zor.

Deneyin.

yanlislarin tekerrur etmesi

Bir briç karesi oluşturun bütün bir hafta bir ay oynayın bir el başka bir ele benzer mi görün. Olmadı aynı insanlara aynı kağıtları dağıtın aynı oyunu oynarlar mı? Bırakın aynı kağıtlara aynı deklareleri verirler mi? Vermediklerinden bitince sen şöyle sen böyle saatler süren. Çok bilinen çok keskin durumlar hariç.

Sadece elli iki kağıt ve dört kişiyle tekrarı bulamazken milyonlarca, binlerce, onlarca diyelim yalnızca iki kişiyle de tarih yazılmaz ki. Yazılsa da o her neyse.

İki kişiyle bile tekrarlar azdır. Aynı şeyleri aynı durumlarda aynı yapmazlar. İsteseler bile çok zor. Ezberlenen bile yeri gelir unutulur atlanır.

Gerçek olan yanlışların tekrar edilme sayıları doğrulardan kat be kat fazladır. Doğru tektir. Tarih doğru yapılanla pek uğraşmaz.

Tarihte yanlışlar üst üste çok sayıda yapılır. Tarih burada tekerrür ediyor gözükür. Yanlışlar çokça yapılır. Aynı durumlarda aynısı olmasa bile yanlış yapmak yanlışları üst üste yapmak olasılığı fazladır. ve yapılır, ısrarla yapılır. Tekerrür eden budur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir