Siyasi Açlık ve Tokluk

Sormadan edemeyeceğim. Kendime her sorduğumda cevapsız bırakıyorum, ama bir cevabı olmalı diye düşünmekten de kendimi alamıyorum. En son ne zaman sonucunda pişmanlık yaşamadığınız bir seçim yaptınız?

Bu soruyu siyasi olarak algılamayın. Ayakkabı, elbise almak, giymek, deterjan rafından bir markayı seçmek olarak da algılayın. Hayatınızda değiştirmediğiniz ne var? Hemen eşinize dönüp bu soruyu okuyup sen demeyin. Onu değiştirmek için nasıl yoğun bir çaba harcadınız zamanında? Değişti dediğiniz bir dolu şeyin yanı sıra ben değiştim dediğiniz binlerce şey yok mu?

siyaset

Sizin değişmenizde pişmanlığınız sayılmaz mı?

Siyasi seçimlerin ne olduğu, biraz da senin açıklamalarına bağlı. Eğer istemezsen seçiminin ne olduğu zor bilinebilir. Vaz geçmen de bilinmeyebilir. O yüzden değiştiğini siyasi bakışının ve seçiminin değiştiğini söylemek açıklamak cesaret gerektirir.

Siyasi seçim ayrıca senin dışında en çok sonucu olan bir seçim tarzıdır. İçinde bulunduğun gurubun çokluk olup çokluğun dediğini yapması ya da başka bir değişle dediğini yapması için çokluk olması esastır. Bu karşında birilerinin isteklerinin olmaması, onların isteklerinin az kaldıkları için yapılmaması anlamına gelir.

Kırık gönüllü birilerine karşı sen ve senin kazandığın zafer. Siyaset böyle bir şey. Onun için içinde savananın yırtıcı iç güdülerini taşır. Bu bir tatmin yaşatırken bir açlık duygusunu doyurmayı da beraberinde getirir.

Siyasetin dilinde ve içinde yırtıcılık olması bundandır. Bundan vaz geçmek, bunu doyurulmuş duygu düzeyinde yaşamak çok sıkı bir özveri ister. Bu özveriyi taşıyanların az olması bu sebepledir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir