Saymaya Başlayın!

sayilar

Bir ki üç. İkiyüz milyara gelince bana haber verin. Üç saate beş saate kadar diye düşünebilirsiniz. Ömrünüz yeterse bir milyarı biraz geçebilirsiniz başka işiniz gücünüz yatmanız kalkmanız olmadan sayıp durun anca. Siz saydınız saymayı torunlarınıza onların torununa filan bıraktınız binlerce nesil geçip dünya yok olmaya yakın zamanda belki.

Yıllar yıllar sonra yemege içmeye uyumaya filan ara vermeden.

Bu ikiyüz milyar bizim gök adamız samanyolundaki yıldız sayısı yaklaşık daha saymaya bile başlamadık oysa yaklaşık . Görebildiğimiz evrende o kadar gökada var o da yaklaşık elimizde ki dkika dakika gelişen aletlerle görebildiğimiz dha doğrusu farkında olabildiğimiz vardır dediğimiz ışığı dalgası kıpırtısı pırtısı her ne ile fark ettiysek hepiciği o kadar.

Sadece on üç buçuk hadi ergen say onbeş milyar yaşcağızında genç bir ergen evrende büyük patlamayla oluşan genç alem bu. Bunda ki atom altı parçacık sayısı bile 2.6 çarpı on üzeri ikiyüzyetmişcik parçacık o da yaklaşık.

Ve uzun upuzun bir ömür olsa olsa sağlıklısı yüz yüz elliye bir asırda bir kaç. Yedi milyar kalabalık insan.

Mutsuzları çıkar o da bir kaç milyon yaşıyor. Bir kaç yüzü iyi yaşıyor. Ona yakın kalp nakli yüze yakın bypass bir o kadar karaciğer ciğer nakli filan ne yapsan uzat uzat sayılamayacak arkasında yığılmış para gidi vermek bırakıp öte yana o da kazık kakamadı kakanı yok o da ayrı.

Denizlerin kıyısında bir kum tanesi sen sen ne isen evren için alem için dünya için güneş için.

Sen mi?

Hesapla saymaya başla beyninde bir oyuncak beyninde evrenden daka büyük sayıda düşünce o binlerce hesap kitap dolular boşlar.

Sen mi? Evet sen de…

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir