Pırlantanın Sahte Olup Olmadığını Öğrenin!

hrd-antwerp-sertifikasi

Satın aldığınız pırlantanın sahte olup olmadığını kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken pırlantanın sertifikaya sahip olup olmadığını sorgulamanız olacak. Gerçek pırlantaların tamamı çeşitli analizlerden geçtikten sonra sertifika ile kayıt altına alınıyor. Dünya genelinde pırlantalara çeşitli incelemelerden sonra sertifika veren en büyük kurum HRD Antwerp kurumudur.

Ülkemizde de satışa sunulan pırlantaların büyük bölümü bu kurum tarafından sertifika ile kayıt altına alınıyor. Satın aldığınız pırlantanın sahte olup olmadığını öğrenmenizi sağlayan da yine bu kurumdur. İnternet üzerinden online olarak sorgulama yapmanıza olanak tanıyan kurum bu sayede isteyen herkesin kolayca pırlantası ile ilgili bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Bu arada HRD Antwerp Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde çalışma ofisleri bulunan bir kurum!

HRD Antwerp Sertifikası Farkı

Elbette dünya genelinde pırlantalara sertifika veren en büyük kurum olsa da farklı kurumların da bu hizmeti sunabildiğini belirtmek gerekiyor. Ancak HRD Antwerp Sertifikası diğer sertifikalar ile kıyaslandığında birkaç açıdan fark yaratıyor. Öncelikle tüm dünyada en büyük ve en gelişmiş pırlanta laboratuvarının bu kuruma ait olduğunu belirtmek lazım. Son teknoloji ile donatılmış olan bu laboratuvarda hiçbir detay gözden kaçırılmadan, gelen tüm pırlantalar titizlikle gözden geçiriliyor.

Hem bir tasarıma dönüştürülmemiş olan hem de beştaş yüzük gibi bir tasarıma eşlik eden pırlantaların bu laboratuvarda incelenmesi mümkün oluyor. Dolayısıyla HRD sertifikalı beştaş yüzük satın aldığınızda mutlaka önce pırlantanın incelendiğini, sonra bir yüzük tasarımı ile bu pırlantanın buluştuğunu düşünmeyin. Laboratuvar ortamında pırlantanın karat değeri belirleniyor ve aynı zamanda berraklığı gibi 4C unsurları da yine bu analiz neticesinde belirlenerek kayıt altına alınıyor. HRD Antwerp kurumu bu kayıtları dijital ortamda muhafaza ediyor ve dileyen herkesin pırlantasının gerçekten sertifikalı olup olmadığını sorgulamalarına olanak tanıyor.

HRD ve Diğer Sertifikalar

Satın aldığınız herhangi bir pırlantanın HRD sertifikalı tektaş gibi mutlaka bu sertifikaya sahip olması gerekmiyor. Çünkü HRD dışında farklı gemoloji enstitüleri de var. Avrupa Gemoloji Laboratuvarı (EGL), Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) ve Amerikan Gemoloji Derneği Laboratuvarları (AGSL) diğer kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumların da uluslararası platformda bir saygınlığı bulunuyor ancak en gelişmiş ve en büyük kurum halen HRD Antwerp kurumudur.

Özellikle laboratuvarda kullanılan teknikler ve donanım bakımından bu kurumun ön plana çıktığından söz edebiliriz. Kıymetli taşlarda bu kurum artık tüm dünyada bir otorite olarak kabul ediliyor. Oldukça detaylı ve titiz bir inceleme yapıyor olmaları da kurumun fark yaratan özellikleri arasında yer alıyor. Kurum laboratuvarda kullanmak üzere yarı otomatik olan pek çok cihaz tasarladı. Aynı zamanda bünyesinde en iyi gemologları barındırıyor olması da önemli bir özellik! Bu nedenle en çok tercih edilen kurum olma özelliğini uzun yıllar koruyacak gibi görünüyor. Eğer HRD sertifikası hakkında çok daha detaylı bilgi almak isterseniz https://www.diamondbox.com.tr/hrd-antwerp-sertifikasi.html adresine tıklayabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir