Ne Oldu Bize?

Ne oldu bize? Nasıl farkında olmadan kirlendik? Neden temizlenmiyoruz?

Basit çarpıcı gözüken bir soru.

Siyasi ve politik bir yanı ve amacı yok bu sorunun.

Geçenlerde fark ettim. Sosyal platformların bir kaçında hiç siyasetle dinle müstehcen olmayan bir paylaşımın yaptığına baktı.

ne oldu bize

Özellikle belirtiyorum toplumda yaşanan bir şey için bir bilgilendirme el yıkama ile ilgili diyelim öyle bir bilgilendirme kadın erkek herkese ne nasıl yapılmalı? ( El yıkama değil)

İlk önce bayanlar olmak üzere ortam bir anda boşalıyor. Sosyal paylaşımda beğeniler kaldırılıyor. Bir anda belirli bir şekilde sanki bomba varmış gibi ortamdan koşarak değil farkedilmeden hızlı adımlarla bayanların yüzde yetmişi ki bu anne olan veya olacak olan çocuklara öğretilmesi gereken onun için bayanlar daha da önemli çok ortamda benzer durumları gördüğümden. Erkeklerde yüzde az olsa da aynı durum.

İnanın politik ve siyasi bir yönü yok. Gözlemim devam ettiği ve paylaşımlarda bir ürkeklik olmasın kaçmayanlarda kaçmasın diye asıl konuyu söylemiyorum. O zaman fark ediyorum. Diyelim el yıkama(değildi) ile ilgili bizim kabul edemediğimiz başımızdan geçiyor geçmiş olan hep yaşadığımız yaptığımız yapmasak bile gördüğümüz göz yumduğumuz duyduğumuz duymamazlıktan geldiğimiz oğlumuz kızımız annemiz babamız akrabalarımızın yapıyor olduğunu farkında olmak istemediğimiz bir durum var. Bir şeyler oluyor olmuş değmişiz bir şeylere tozunda kalmışız değmesek bile kirlenmiş diyelim ellerimiz kirlenmişiz. Yıkamamışız çırpmamışız temizlememişiz temizleyememişiz susmuş sabunun suyun musluğun yerini bilsek de üşenmiş korkmuş ardımızdan laf ederler diye misal çanta daki ıslak mendile bile dokunmamışız sus pus oturup kirli ellerimizle.

Görmüş biliyor halde kirli halde öylece.

Ne olduğunu biliyor halde kirli halde hiçbir şey olmasa kokusu sinmiş halde kirli ellerle kulakları gözleri kapatıp ağzı sımsıkı tutarak ortamı paylaşılan ortamı hızlı sessiz adımlarla terk edip önümüze baka baka.

Kirletenler o elimize yüzümüze saçlarımızın arasına beynimizin en derin kıvrımlarına bulaşan kirliliği esas yaratanlar sebep olanlar cesaret bulsunlar konuşulmasın paylaşılmasın öyle kalsın ellerimiz yüzümüz yüreğimiz. ( El yıkama değildi)

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir