Mutlak Hakikat Mutlak Gerçek

Görecelik Einstein’in bir fikri olarak bilinir öyle değildir. Görecelik ve sonsuzluk kavramlarını Giordano Bruno öne sürmüştü çok öncelerinde, 1548 de doğmuştu. Evrenin, üzerlerinde hayat oluşmuş oluşmamış, oluşacak, hayatın sonlandığı sonsuz gezegenler, gezegen sistemleriyle dolu olduğunu da o söylemişti ve evren sonsuzdu. Mutlak hakikat, mutlak gerçek diye bir şeyde yoktu onun için. Birinin dünya ve evrene ait algısı bulunduğu zaman ve konumla oluşuyordu ve kişiye özeldi.1591 de Engizisyonda yargılanıp hapse atıldı. Prag da dilini tutamadı.

Görecelik Einstein

– “Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Karanlık ve aydınlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa he yerde katıldım; bundan dolayı her yerde nefretle karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı ve aptal çoğunluğun öfkesine hedef olarak yaşadım”.

Dedi.

Özgür bir ruhu olduğu söylendi. 1600 yılında yakılarak idam edildiğinde ruhu o dumanların arasına karıştı gitti. Özgür bir ruh. 16. yüzyılın ikinci yarısında bilimsel düşüncenin ilerlemesine katkıda bulunan özgür bir ruh.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir