Microsoft Yapay Zekası Tay

Bekliyordum. Beklediğim gibi oldu. İnsanın insan dediğim zeki yaratıklar yani insan zekasının kötüye karşı bir savunması yok yapay zekanın da bir savunması olamayacağından kötüler örgütlenmiş kötüler tarafından tam da kendi iyi niyetine dayanarak kötü olmasını bekliyordum, oldu.

microsoft tay

Satrançta dama da yenmesi de aynı şekilde go oyununda da yenmesi de aynı karşıda ki düşüncenin kendisi gibi iyi olmasına tuzak kurmayı beklememesine tuzak kurmanın çabuk öğrenilmesine dayalı bir yapıdır.

Microsoft kendi yapay zekası için “Tay ile ne kadar çok sohbet ederseniz o kadar akıllı olacak ve sizinle size özel bir iletişim kuracak” diyordu.

Aynen öyle oldu dedikleri gibi benim düşündüğüm gibi. Tuzak kurmayı düşünen bir gurup insan her zaman yapay olmayanlara da yapıla geldiği gibi burada biraz da boşluk olduğunu da kabul ederek yirmi dört saat içinde tam bir Hitler destekçisi haline soktular yapay zekayı.

Boşluktan kastım hem iç hem de etkileşime girdiği fikirlerin yoğunluğundan etkilenmek. Bir de daha gelişmemiş olması yani bildiğiniz cehalet cahil olması.

Olabildiği başka şeyler de var küfürbaz, kadın düşmanı, ırkçı.

Anlayacağınız sadece eğitim şart değil. Doğruya yönelten doğru insana götüren insancıl ve yoğun çabuk bir eğitim de şart.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir