Meraklısına Konu Olsun

Karıncaların, arıların, eşek arılarının, babası olmadan yani kraliçe arının spermleri kullanmadan üreyen yavruları erkektir. Yani erkeklerin babası yoktur. Sadece kraliçenin genlerini taşırlar.

Antropolog Evans-Pritchard Batı afrika’da Nouer’lerde kısır olduğu anlaşılan evli kadınların tekrar ailelerine geri döndükleri bir erkek çocuk ve erkek kardeş statüsü alıp sürü sahibi olurlar, bir veya birkaç eş edinebilirler, kocanın bütün imtiyazlarına sahip olduklarını söylüyor.

kadın erkek

Eşler onun hizmetini görüp evin tüm işlerini de yapıp gereken saygıyı göstermek zorundalarmış. Dahası başka kavimden bir hizmetkar edinip karılarını dölleme de kullanıp çocuk sahibi de olabilirmiş. Bu hizmetkar çocuklarla ilgili hiçbir hakka sahip olmayıp çocuklar bu hizmetkarı tutan kadına baba der onu baba kabul edermiş.

Karılık görevi, şiddet uygunsuz davranışta öldürme, erkek kardeş, baba ve koca tahakkümü, tecavüz, evlilik içi tecavüz, entest gibi konuları konuşmayınca üstünden çıkar sağlanan kadınlar takas edilen kız kardeşler başlık parası adıyla satılanlar filan olmadığı için konu olsun diye meraklısına.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir