Kalemin Ucundan Cıkanlarda Sarkı Değil mi?

sarkilar

Bütün şarkılar şarkı sözleri melodileri aynıdır. Dinleyen onu başka yapar. İçine ne konursa konduysa nasılsa tarifi kelime kelime aynıdır anne yemeği gibi başka yapan her neyse. Aynı fasulye aynı lahana aynı kereviz. Şarkılarda öyledir. Yedi nota yer değiştirin bir daha bir daha aynı şeyleri anne yemeği gibi içinde farklı olanı dinleyenin kulağı yüreği seçer.

Söyleyenin yapımını bestesini ne anlatmak istediği ne için söylediği ne için yazıldığı bestelendiği ayrı durum. Size ne anlattığı size ne anlatabildiği onların anlattıkları sizin anladığınızdır o kadar. Anlatılan hiç olmaz neredeyse. Sesi güzel . Sizin duyduğunuz içinize bir şeyler sunan bir yerlerin duyguların anahtarları olan sizin duyduğunuzdur. Hemen yanınızda belki kollarınızda dans eden ağlayan ya da içlenen sizinle alakası olmayan duyduğunuza benzer şifreleri onun olan kendi kilitleri açılıp kendine dokunana kendi duygularıyla kendi duyduğuna dans ediyor çığlık atıyordur.

Kalemin ucundan çıkanlarda şarkı gibi değil mi? Okuyanın anladığı hissettiği kadar sadece o kadar var olur en çok da o kadar ulaşabilirsiniz. Şiir de okuyana dinleyene ne yaşatır sa ne duyuyorsa o kadar var ya da yok.

Cemal Süreyya sana bana ne çok da Turgut Uyar’ın Tomris’e senin duyduğun anladığın gibi mi bir duygu yaşatmıştır. Tomris in duyduğu gibi mi duydun ya da senin duyduğun içini kaldıran şimdi anlatamayacağın sen kendine ben kendime anlatamıyorum. Şarkılar söyler Rüya da görülmüş ne gördüysen kendine öyle.

1 Yorum
  1. Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık :)

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir