Hayat Bakiyelerin Toplamıdır

Alıp satmanın kuralları vardır. Yazılıdır, kanundur, yönetmeliktir, değildir, kağıtla, parayla, değiş tokuş, sözle, karşılığı olmadan pazarlıklı pazarlıksız kirli, temiz düzenli, düzensiz düzenbazca burada adı şekli geçmeyen, göz kırpmasıyla, dil dökerek, dil kıvırarak dil her neyse, dilli, dilsiz, geleneksel, klasik, modern.

gülümsemek

 

Bu alış verişler sadece market, mağaza, bakkal, daha büyüğü ev araba değil, insan ilişkileri, ilişkiler de alış veriştir. Canlılarla, bitkilerle, hayvanlarla ilişkilerde öyledir. Ne aldın? Bir gülümseme. Ne verdin? Bir avuç sevgi. Alış veriş böyledir. Alır verirsin. Verir almazsın, alırsın bir gülümseme beklerken bir dudak büküşü. Kuşun kaçar, çiçeğin kurur, ağacın kesilir, gider öylesine bir bakış, bir kapı çarpışı alış veriş biter.

Bittiğinde, bir hesabın sıfırlanmaz hiçbir zaman bir bakiyesi kalır, sıfıra yakındır, yekündür büyücek, gülümsetir, acıtır, hafızanı çizmiştir unutulmaz, elini cebine sokar kabul eder gidersin unuttursun daha köşeyi dönmeden, ağır gelir çökersin bir duvar dibine, uçar gidersin nefesine yüklenir derin bir nefes alır hesaba katlanırsın.

Hayat tam da bu bakiyelerin toplamıdır. Suratında kalan derin çizgiler de, yüzüne oturmuş gülümseme de ondandır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir