Günümüzde Aile Terapisti

İçinde bulunduğumuz yaşam koşulları hiç ummadığımız anlarda stres başta olmak üzere dolaylı veya direk olarak ailemize de yansıyor; bu yansıma sonucu aile terapisti ile gidişatın yönünü çizmek ise tamamen bize kalmış bir tercih. Bazı durumlarda işin içinden çıkılmaz bir noktaya gelebiliyoruz, dolayısıyla aile bireyleri arasında kopmaya kadar giden bir sürece de tanıklık edebiliyoruz. Bugün, aile sağlığını korumak adına çalışmalar yapan aile terapistleri de bir anlamda ailenin koruyuculuğunu da üstleniyor.

aile terapisti

Aile Terapisti İle Görüşün

Aile terapistleri, olaylarla ilgilenerek bir ailenin yapısını incelemek yerine birey tarafından bakarak bireysel düşünce ve duygulara eğilerek sonucu yakalama eylemini gerçekleştiriyor. Aile içi iletişim, yaklaşım, uyum ve aile içi işleyişi konu alan aile terapisi, sonuç odaklı olarak hareket ederken, sorunun kaynağı aile bireylerinden biri olmuş olsa dahi sorunu olan aile bireyini hedef almıyor.

İkinci plana itilen sorundan önce aile içi ilişkiyi ele alan aile terapisti ile tam çözümü yakalamak daha kolaydır. Sorun merkezli yapılan her bir davranış sorunu çözmemekle birlikte, yeni sorunların oluşmasına da olanak veriyor. Bunun yerine bireylerin ilişkilerdeki davranışları kontrol edildiğinde ise ortaya çözüm veren bir sonuç çıkıyor.

Aile sisteminde meydana gelen değişikliği ele alan aile terapisi ile aile içinde yer alan bireylerin değişim rolü saptandıktan sonra çözüme kavuşmak daha emin ve kısa bir yol oluyor. Asıl değişimin başladı bu nokta ile aile terapisti görevini büyük oranda tamamlamış olurken, ailede de değişimin olumlu tarafları işaretlerini göstermeye başlıyor.

Aile içi kaçınılmaz olan kopuşların önüne geçmek her zaman mümkündür. Bu sağlayabilmek için aile terapistlerinden gerekli desteği almak ve desteğe açık olmak da ayrı bir önem içerirken, bu gibi durumlar karşısında zaman kaybetmemek de ayrı bir titizlik gerektiren yaklaşımı gerektiriyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir