Biraz Kuantum

kuantum ceviri

“Hiçbir kimse cehalete meraklı bir topluluğun içinde kalmak, yaşamak istemez.” Bir Amerikan dizisinin lafıydı bu. Bir başka lafı da “Evren diyor ki hiçbir yerde hiçbir zaman hiçbir şekilde yüzde yüz güvende olunamaz.” Daha enteresandı.

Amerikan dizileri dedikleri çok önemli değil laf olsun diye söyledikleri bunlar. Bilmem kaçıncı kemikte ki bilmem kaçıncı kesi bu aletle olur olmaz DNA dan bir şeyler bulup aha katil bu dedikleri diziler.

Duymak istediklerini duymak böyle bir şey de var.

Burada biraz kuantum.

Eğer siz duymayacaksanız gidip bakmayacaksanız ilgilenmeyecekseniz sormayacaksanız kimseye fotoğrafları çekilmeyecekse sesleri kayıt edilmeyecekse kimse duymayacaksa duymazsa ormandaki ağaçlar devrilebilir de devrilmeyebilir de hem devriktir hem devrik değildir. Size ne la olur durumdadırlar.

O kadar isyan bağırtı o kadar çığlık o kadar her şey eğer duymayacaksanız sizin için yok hükmündedir. Ne dedikleri ne söyledikleri yok hükmündedir sizin için.

Kuantum bu.

Bir başkası. Yaşanan zamanlar geçmişte ki günlere pek benzemiyor ölçülebilir değil değildir. Ekonomik grafikler tam bir beyaz sayfadır üstünde bir çizik bile yoktur. Bu değerler hiç görülmemiş hiç geçilmemiş yerlerdir. Grafiklerin bu bölümleri bu rakamlar grafiklerde hiç yer almamış oralara gidilmez diyerek hiç sorgulanmamış işaretler hiç konmamıştır. Buralar yeni keşif alanlarıdır. Kim ne yapar nasıl davranır ilk defa olacaktır. Buralarda yeni şeyler neler vardır onlarda.

Buraya gelinince ne olur? Her şeyden önce buralar henüz teori düzeyinde ispat isteyen yerlerdir. Hiçbir şey bilinmez. Bütün her şeye danışman uzman falan filan olan herkes birer falcı başka bir şey değil bu zamanlarda.

Kahve falı dinliyor gibi dinleyin inanırsınız o ayrı.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir