Adalet Konuşulacaksa

Derdiniz ne olursa olsun, ne paylaşmanız gerekiyorsa o paylaşımda ne kullanılıyorsa o kullandığınızın size ait olan kısmının belirlenmesin de sizin de kabul ettiğiniz bir paylaşım planı var ve ona uyulduğuna inanıyorsanız kabullenmeniz hakkınıza düşeni kabul edip daha fazlasını istememeniz daha kolay oluyor. Bu adaletli dağıtımın kabul göreceğini gösteriyor. Ya inanmıyorsanız? Problem orada ortaya çıkıyor. Adaletin terazisinin ağır tarafında yer alıyor olsanız da terazinin doğruyu göstermediği dengeli olmadığı her ortamın sizi her an haklarınızı kaybedebileceğiniz bir duruma getirebileceği gibi bir algılamaya varıp hep daha çoğunu almak yolunu seçiyorsunuz.

adalet

Devlet olup, ben devletim dediniz mi her konuda adaletli olmanız genel kabul görecek düzeyde paylaşımları adil yaptığınıza halkınızı inandırmanız ve kabul ettirmeniz, uluslararası kabulü de ülkenizde ki bu görünüşün dışarı yansımasında kolaylaştığını bilmeniz ve gereğini yapmanız gerekir. Dağıtılan şeyin, dağıttığınız şeyin adı adaletse daha dikkatli olmanız, terazinin ibresinin çok hassas şekilde ortada olması belki biraz da kuruyemişci terazisi gibi devletin karşısında yer alanlara kayması gerekir.

Hele adaleti yanıltma, adaletten bilgi, belge saklama, vermeme, ulaştırmama, sanık saklama, benim adamım gibi bir tavra girme ve onun gereğini yapıyor görünme, devlet bazı şeyleri yaparken suç işleyebilir, devlet görevlileri işlerini yaparken suçta işleseler onlar devlet memurudurlar gibi bir durum yaratmak buna, bu fikre sahip olmak, bu fikri savunmak çok yanlış bir olay olup, bunu halka ve karşınızda var olan topluluklara yaptığınızda artık en azından devletin vasıflarında dikta gibi bir olgunun var olduğunu bununla istediğinizi yapabileceğinizi kabul etmiş, ettirmiş olursunuz. Siz bu durumda demokrat, demokratik, adil, adaletli konumlarınızı kaybetmiş sayılırsınız. Adalet dağıtılırken yanıltılmamasına özen gösterilmeli yanıltıcı ortamları ortadan kaldırmalı, bunu devleti yönetenlerin özenle sağlaması gerekmektedir. Asıl olan budur. Tarihimiz bunu anlatan sürüsüyle hikaye ve olayla doludur.

Terazi her şekilde ortada adalet dağıtılırken şeffaf ve açık olursa yönetilenlerin yönetilme üzerine kabulleri o kadar kolay olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code