2015’te Kriz Çıkacak mı?

Kriz çıkarsa Türkiye bundan etkilenir mi? Kriz çıkmayacak çıktı bile o yüzden kriz içinde kriz olmayacağına göre kriz büyür mü? Daha iyi bir soru. Evet büyüyecek etkisini büyükçe göreceğiz. Kur dik duruyor nasıl oluyor? Hayali Küçük Ali Karagöz oynatırdı, bu da biraz öyle gibi. Kağıtların şirketlerden çok daha değerli olduğu Karagözleri yaşıyor, Hacivat’ın perdeyi yıkmasını bekliyoruz. Hem konum olarak, hem durum olarak krizin ortasındayız. Kendi enflasyonunuza bir bakın yüzde kaç?

2015'te Kriz Çıkacak mı?

İşsizlik bu kadar düşmemişti hiç. Etrafta hiç işsiz kalmadı. Rusya’yı yıkan kafa yıktıkları kulenin seyredecek iken kendi üzerimize düşeceğini hesaplayamadı.

Milyarlarca dolar borcunu senelerdir ödemeyen Ukrayna’nın yanında olmak borcunu ödemesine gerek olmadığını söylemek böyle bir durumda kalmanın sebebi olmalı. Londra, New York, Paris, Berlin, Brüksel ve diğer başkentlerde bazı bankacılar, borsacılar özellikle Fon yöneticileri, Futbol kulübü yöneticileri Gazprom ve ona benzer yüzlerce şirketin hisselerini tahvillerini bolca alıp, onlardan aldıkları paralar ve reklamlarla yaşadıkları için bu noel tatilinde barbekü partilerinde içip içip onlar için bol bol dua edeceklerdir. Bizim bu benzeri dualara amin demekten, komşumuz müşterimiz misafirimiz Rusların ve ülkelerinin batmamasını dilemekten başka elimizden bir şey gelmez. Faizler 8 ‘in üstünde fazla maaş artışı yapılmasın diye 5 deyip duruyoruz. Büyüme 3 ama bu hesaplanınca galiba eksi ye denk geliyor.

Yeni bir kriz yok, kriz başlamayacak tam ortasındayız da ondan. Siz yine de kimseye fark ettirmeyin, onlar gibi yapın kriz de değilmişiz gibi davranın.

Tags:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir